Cum sa Finalizati Procesul de Vanzari in Afara Biroului Utilizand un Sistem CRM?

Desi pana acum am vorbit despre importanta unui sistem CRM si beneficiile pe care acesta le aduce departamentelor din cadrul companiei dumneavoastra, ne-am propus ca de data aceasta sa abordam acest subiect din perspectiva evolutiilor ce au loc in domeniul tehnologiei, despre cum influenteaza utilizarea gadget-urilor activitatea desfasurata in cadrul companiei.

incheiati vanzarea crm.png

Cum ajuta un sistem CRM procesul de vanzare?

finalizati.png

Si propunem sa incepem prin cautarea raspunsului la urmatoarea intrebare: „Cum trebuie sa adaptam activitatea companiei la schimbarile ce au loc din punct de vedere al tehnologiei, astfel incat sa evitam situatii care ar putea avea un impact negativ?"

Haideti sa privim lucrurile mai in detaliu...

Potrivit unui infografic realizat de Microsoft Tag in 2011, acestia au afirmat faptul ca dupa anul 2014, traficul venit de pe mobil va castiga teren in fata traficului de pe desktop. Si asa a fost.. Mary Meeker, analist in cadrul Wall Street, a demonstrat pe baza datelor statistice obtinute ca in 2013 - 13% din traficul si lead-urile obtinute de catre o companie veneau de pe mobil. Aceasta reprezinta o crestere majora, luand in calcul faptul ca in 2009 procentajul inregistrat a fost de 1%.

Toate aceste schimbari au o influenta asupra modului in care dumneavoastra trebuie sa organizati activitatea in cadrul companiei si a modului in care abordati diferiti prospecti sau clienti. De aceea, trebuie sa tineti minte: Clientii au nevoie sa obtina informatii in timp real, nu cand va intoarceti dumneavoastra la birou.

Aducand in discutie acest aspect, asta nu inseamna in niciun caz sa anulati orice intalnire si sa va focusati doar pe activitatile desfasurate la birou, mergand pe ideea ca in orice moment unul din clientii dumneavoastra are nevoie de informatii.

Tocmai de aceea, a fost dezvoltat sistemul CRM pentru mobil, care are ca scop sa eficientizeze activitatea echipei dumneavoastra de vanzari, atat la birou, cat si pe teren.

Cum va ajuta?

1. Obtineti si accesati informatii de oriunde v-ati afla

Daca faceti parte din cadrul echipei de vanzari, aveti acces la informatiile importante de oriunde v-ati afla, putand astfel sa urmariti istoricul conversatiilor cu un client, referitoare la produse si preturi. Veti putea planifica si stabili urmatoarele intalniri sau sa va amintiti de etapa de follow up cu un prospect, chiar daca nu sunteti la birou.

Si ca sa intelegeti mai bine, ganditi-va la urmatoarea situatie:

Aveti programata pe maine o sedinta cu un prospect si veti lipsi toata ziua de la birou. Cum veti fi la curent cu informatiile din cadrul celorlalte departamente? Daca veti fi contactat de un client in tot acest timp, cum veti afla? Cum veti remedia astfel de situatii, astfel incat sa fie in favoarea dumneavoastra?

De exemplu, in cadrul echipei noastre, pana a implementa sistemul Zimplu CRM, cand unul din reprezentantii nostri de vanzari nu era la birou, acea zi era ca si pierduta deoarece acesta nu putea fi la curent si cu activitatile desfasurate de celelalte departamente. Va suna cunoscut?

Insa, dupa ce am optat pentru dezvoltarea si implementarea solutiei CRM si pentru mobil, echipa de vanzari era la curent in permanenta cu noile actualizari, chiar daca se afla in drum spre o sedinta sau o intalnire.

finalizati 2.png

2. Cresteti vanzarile

Cand vine vorba de cresterea vanzarilor, potrivit unui research realizat de Innoppl Technologies, a fost demonstrat ca 65% din reprezentantii de vanzari din cadrul unei companii care a optat pentru implementarea unui sistem CRM pentru mobil, au inregistrat cresteri a vanzarilor, comparativ cu reprezentantii de vanzari care nu dispuneau de un astfel de sistem.

Intrebarea de care ne-am lovit si noi inainte de a implementa un astfel de sistem si care probabil va trece si dumneavoastra prin minte in acest moment este: Cum reusesc reprezentantii de vanzari sa creasca vanzarile prin implementarea unui astfel de sistem? Merita sa investesti intr-un CRM?

Odata implementat, reprezentantii de vanzari nu mai sunt nevoiti sa piarda timpul cautand informatii si incercand sa reia legatura cu prospecti sau Clienti dupa o perioada indelungata de timp. Acestia au posibilitatea sa se focuseze pe Clienti si pe procesul de vanzari propriu-zis, fara sa mai piarda timpul cu derularea activitatilor administrative.

Daca merita investitia? Ganditi-va ca odata ce apar noi oportunitati, echipa de vanzari are timp sa se focuseze pe acestea si automat, va duce la transformarea lor in clienti, finalizandu-se cu o vanzare.

3. Simplificati procesul de vanzari

Cand am intrebat agentii de vanzari care este principala problema cand vine vorba de procesul de vanzari, am primit urmatorul raspuns: Se intampla ca durata procesului de vanzari sa reprezinte un impediment in stabilirea unui numitor comun cu Clientul deoarece presupune parcugerea mai multor etape, iar uneori, poate dura mult mai mult decat a fost preconizat.

Unul din avantajele de pe urma implementarii unui sistem CRM pe care l-a resimtit si echipa noastra de vanzari este simplificarea procesului de vanzari. Acesta ne-a permis sa adaptam etapele procesului de vanzari in functie de Client, fie prin simplificarea unor etape, fie chiar prin eliminarea acestora.

Dupa cum am mentionat si mai sus, finalizarea unui proces de vanzari cu mai putine etape, permite reprezentantului de vanzari sa aiba mai mult timp pentru prospectare si gasirea noilor oportunitati.

Si cum fiecare companie este diferita si are o alta abordare a procesului de vanzari, un sistem CRM pentru mobil poate fi customizat in functie de nevoile si informatiile pe care compania dumneavoastra vrea sa le obtina, de la preturi, documente si facturi, la informatii legate de discutiile purtate cu prospectii si Clientii.

4. Eficientizati comunicarea intre departamente

Cand reprezentantii de vanzari se afla in drum spre diferite intalniri/sedinte cu diferiti prospecti sau clienti, un sistem CRM pentru mobil nu ii ajuta doar sa mentina informatiile organizate si actualizate, mai mult de atat, aceasta aplicatie este vazuta ca o platforma ce permite eficientizarea comunicarii cu celelalte departamente, fara a amana activitati pana se intorc agentii de vanzari la birou.

Ganditi-va ca unul din reprezentantii dumneavoastra de vanzari incheie un contract. Cu cat mai repede sunt primite informatiile de catre celelalte departamente, cu atat mai repede produsul sau serviciul va fi pregatit sa fie livrat clientilor.

Cum utilizarea gadget-urilor este intr-o continua crestere, clientii dumneavoastra sunt peste tot, indiferent de moment. Un sistem CRM pentru mobil va permite sa-i ajutati de fiecare data cand acestia au nevoie.

Tineti minte: Clientii nu vor sa ii sufocati cu informatii nesolicitate, trebuie sa fiti acolo in momentul in care acestia cer ajutorul dumneavoastra. Si trebuie sa faceti asta in timp util, pentru ca astfel riscati sa ii pierdeti.

finalizati 3.png